top of page

Како да ја подготвите вашата кожа пред, за време и по денот на плажа

Updated: Jun 17, 2022

Лето и плажа се синоними, зар не? Сепак, иако вие уживате во студените бранови и сончевите зраци, за вашата кожа тоа е сè освен уживање. Зошто? Штетната изложеност на ултравиолетово зрачење, солената вода и песочниот ветер влијаат на вашата кожа, загрозувајќи ја нејзината природна бариера.


Морето и УВ зраците особено ќе ја исушат кожата. УВА зраците од сончевата светлина ја оштетуваат кожата со уништување на важни протеини и влакна како што се колагенот и еластинот. Исто така, може да го потисне вашиот природен имунолошки одговор, така што вашето тело не е толку способно да ја поправи оваа штета. Тоа е она што доведува до фото-стареење со текот на времето. .


Но, ова не значи дека треба целосно да ја прескокнете плажата. Сега се што ќе треба да се грижите е да го изберете најслаткиот костим за капење и прекривка, а ние ќе ви дадеме насоки како целосно да се заштитите за време на вашиот летон одмор.


Нега на кожата пред плажа


Би се хидрирале ноќта пред трка, нели? Па, вашата рутина за нега на кожата пред плажа треба да го следи истиот пат. Одењето на плажа во суштина е да ја ставите вашата кожа низ маратон, па затоа ќе сакате да бидедте сигурни дека не е „жедна“.


Потребна е добра рутина која вклучува различни слоеви на хидратација.


Она што не сакате да го правите е каков било третман со ретинол три дена пред вашето излегување на плажа. Овие производи за хемиски пилинг на кожата, ја прават новата кожа потенка, понежна и поподложна на изгореници. Депилацијата 24 часа претходно е уште една големо НЕ! особено на вашето лице. Целосно отстранува слој од кожата, што исто така може да доведе до оштетување од сонцето.


Нега на кожата на плажа


Веќе знаете дека е неопходно да нанесете крема за сончање на лицето и телото - но не заборавајте на често занемарените раце, стапала, уши, вратот и градите. Најдете чиста формула преполна со високо ниво на заштитен фактор за вашето лице.


Ниту усните не треба да бидат последователна мисла. „Ветерот може да делува како пилинг, отстранувајќи ги површинските клетки на кожата и правејќи ги усните поподложни на горење“.

Исто така, треба да ги нанесете сите креми за сончање најмалку 15 минути пред да се изложите на сонце. „Ова дава време за кремот за сончање да се апсорбира во кожата и да биде најефективен“. Повторно нанесувајте на секои 30 минути ако сте во вода или секој час ако сте на копно.


Што е најважно, продолжете да се хидрирате цел ден. Ако попуштите да пиете вода, вашата кожа ќе почне да изгледа сува и ќе го изгуби својот сјај.


Нега на кожата по плажа


Прво, исчистете ја кожата навистина добро, особено ако вашиот крем за сончање има цинк оксид, кој има тенденција да се залепи за вашата кожа за да ја заштити.


Време е за подмладување. Пористете производи со антиоксиданси и хијалуронска киселина, бидејќи антиоксидансите како алое вера и витаминот Ц можат да помогнат да се поништи оштетувањето на УВ зраците.


Покрај кремите за хидратација, витаминот Ц штити од фотостареење. Истражувањата покажуваат дека кремот за сончање не е сигурен кога станува збор за блокирање на слободните радикали, но примената на витамин Ц директно на кожата може да ја минимизира пигментацијата и да ги намали брчките на кожата. Накратко, тоа е вашиот резервен УВ штит.


Продолжете со оваа рутина цело лето за да ја одржите вашата кожа безбедна и сјајна.


Во продолжение Cosmo ви препорачува одлични производи за нега на вашата кожа за претстојното лето:205 views0 comments

Comments


bottom of page