top of page

Чисто и негувано лице

Додека сè почесто користиме производи за нега на нашата кожа, се чини дека го изоставуваме најосновниот и суштински чекор од нашата рутина за убавина: чистењето. Ако одвоите време да ја отстраните шминката и темелно да го измиете лицето, ви гарантираме дека ќе имате видливи подобрувања ден за ден, чистење после чистење.


Зошто е толку важно чистењето на вашата кожа Размислете на што е изложена вашата кожа во текот на денот. Од шминка и пот до честички во околината, вашата кожа неизбежно се соочува со многу надворешни влијанија. Секојдневното чистење на лицето ја отстранува секоја последна трага од нечистотија, вишок маснотии, загадување и несаканите клетки на кожата од вашето лице. Чистењето е првиот чекор од сите рутини за нега на кожата и е корисно на повеќе начини. Ако не се исчистат правилно, нечистотијата и загадувањето се акумулираат на површината на вашата кожа и потенцијално може да придонесат за појава на акни, дехидрација и стареење.


Одржувајте ја кожата чиста За да се заштити од оштетување на околината, кожата произведува себум. Иако себумот е корисен за вашата кожа, ако остане на кожата предолго без да се исчисти, или ако има прекумерни маснотии на површината, може да се измеша со сите остатоци на вашата кожа. Ова може да предизвика зголемени пори и да создаде блокирање на фоликулите на кожата, заробувајќи го себумот и дозволувајќи им на бактериите да навлезат во кожата, што доведува до воспаление, акни и дамки. Зголемете ја хидратацијата Редовното чистење на лицето е исто така важен фактор за помагање на кожата да одржи соодветно ниво на влажност. Дехидрираната кожа изгледа и се чувствува груба, збрчкана и застарена. Чистењето помага во управувањето со pH нивоата на кожата; овозможувајќи доволно задржување на водата и производите, за правилна хидратација на кожата. Останете со млад изглед Секој ден, вашата кожа старее. Загадувањето и отровите од околината можат да го забрзаат процесот на стареење, а многу едноставниот процес на чистење на вашата кожа е одличен начин да се ослободите од сите несакани честички и да ги стимулирате внатрешните процеси кои се борат против стареењето. Зголемете ја ефективноста на производот Без чистење, вашата кожа би била покриена со дебел слој на нечистотија и нечистотија што може да го отежне активните состојки кои се нанесуваат да навлезат во кожата правилно и на тој начин да функционираат. Чистењето на порите ќе ја подготви вашата кожа за апсорпција на други производи за нега и така ќе ја направи поприемлива за третманите како што се пилинг, маски, серуми и навлажнувачи, со што ќе добиете максимална ефикасност. Во продолжение ви препорачуваме неколку врвни производи за чистење и нега на кожа:
373 views0 comments

Comments


bottom of page